Blog

  • 08 Kas 2020
  • Eğitim

Kendimizi Tanımak

İnsanın dünyaya geliş amacı, okumak veya çalışmak değildir. Doğduğundan itibaren verilen yeteneği ile etki etmek ve kendini keşfetmeye çalışmaktır. Gerçeği bulacağı güne kadar özgürlüğe olan düşkünlüğü ile kendini bulmaya çalışmalıdır. İnsan tüm bu olanları, tüm bu buluşları, tüm yeteneklerini geliştirmelidir. Okumak, dinlemek, hissetmek, görmek, tahmin etmek insanın içindeki yaşam arzusuyla başlar. Tabii tüm bunları bizleri yaşamımızın ilk gününden itibaren numaralandırarak bir yarışın içerisine sokan bir dünyada yapmak mümkün mü?
Yeteneklerimizi ve kim olduğumuzu farketmeden ölüp gitmemek için; kendimizi tanımalıyız. Bizi numaralandırıp, gereksiz her bilgiyi hafızamıza yerleştirip, kendi istediği gibi yöneten bu koca sistemin bir çarkı olmamızı sağlayan tüm varlıklar insanlığın kendinin farkına varmaması için her şeyi yapıyorlar. Bizlere; bilmemiz gerekenleri, söylememiz gerekenleri, anlatmamız gerekenleri doğru çıtası altında, yapmamamız,saklamamız ve anlatmamamız gerektiğini düşündüklerini ise ayıp çatısı altında anlatanlar; bizlerin nasıl yaşayacağına karar veriyorlar.
İnsanlığı kültür çatısıyla, örf ve adet ile sınırlayanlar, yaşam standartlarını belirledikleri gibi, nesilleri de istedikleri gibi yönetmektedirler. Gerçeğin ne olduğunu öğrenme çabasında olanları ise deli diye isimlendirmektedirler. Gerçeğin peşinden koştuğu zaman başına gelenin ne olacağını tahmin eden, size takacakları sıfatlardan korkan ve kendini dizginleyerek sisteme girmek zorunda kalan tinler; sizler bu dünyaya kendi istediğinizi yaşamak için geldiniz. Bunu bilerek yaşayın.
Toplumun kurallarından sıyrılmak, kendi kararlarınızla hayatınızı şekillendirmek, bilinçaltı kalıplarınızı değiştirmek için, kendimizi tanımak için bugün bir şey yapın!

Whatsapp